Trutnov

V malebném údolí řeky Úpy, která dala ve 12. století jméno slovanské osadě, předchůdci dnešního Trutnova, je rozloženo město, jehož vznik je písemně doložen k roku 1260. Pověst o založení Trutnova však posunuje jeho počátky do 11. století, kdy údajný zakladatel města Trut svedl vítězný boj s bájným drakem. Tuto událost zobrazil na své lunetě v Národním divadle Mikoláš Aleš. Draka zuřícího před městskou branou nacházíme dodnes na městském znaku a pečetích. 

Centrem města, obklopeného až do roku 1861 kamennými hradbami ze 14. století, je Krakonošovo náměstí . Jeho domy se středověkým podloubím, rekonstruované v 80. letech naší doby, nesou rysy pozdního baroka, empiru a klasicismu. Renesanční období připomíná dům čp. 38 na Slovanském náměstí z roku 1590 (dnes městská galerie s bohatou výstavní činností) a starobylá radnice s venkovní sgrafitovou výzdobou, přestavěná v novogotickém slohu po požáru, který v roce 1861 zničil skoro všech 300 domů vnitřního města. K dominantám náměstí patří Krakonošova kašna z roku 1892 a barokní sloup Nejsvětější Trojice z roku 1704. Dílem bratří Pacáků, žáků slavného Matyáše Brauna, je barokní sousoší sv. Jana Nepomuckého v Horské ulici a plastika Svaté rodiny mezi muzeem a kostelem. K zajímavým sakrálním památkám Trutnova patří kostel sv. Václava v Horním Starém Městě, novogotický kostel sv. Petra a Pavla v Poříčí a barokní kostel Narození Panny Marie z roku 1782 v Trutnově. Na místě bývalého hradu, přestavěného v 16. století na zámek, se nachází Muzeum Podkrkonoší s obsáhlou expozicí bitvy u Trutnova 27. června 1866. Ta se odbývala především na úbočí Janského vrchu s barokní kaplí sv. Jana Křtitele z roku 1712 (válečné pomníky kolem ní jsou toho svědkem) a na návrší Šibeníku, kde byl postaven v roce 1868 na počest rakouského generála Gablenze monumentální dvacetimetrový pomník. V místech krvavých bojů byly v roce 1890 založeny městské sady , které jsou botanickým klenotem města. 

V jejich areálu byl v roce 1900 postaven evangelický kostel . Po válce neudržovaný byl rekonstruován na Koncertní síň B. Martinů, v níž probíhá každoročně od roku 1981 festival komorní hudby Trutnovský podzim. Život města výrazně ovlivňuje svou činností Dům kultury se sídlem v Národním domě, postaveném v roce 1906 jako středisko české menšiny, městská knihovna s téměř stotisícovou roční návštěvností a aktivita početných kulturních souborů a organizací. Sportovní vyžití nabízí rozsáhlý sportovní areál se zimními lázněmi, zimním stadionem, s fotbalovými a tenisovými hřišti a letním koupalištěm. 

   

 

 

 


  E-mail